Tarihçe | Fener Lokantası

Geçmiş ile geleceğin, yeşille mavinin, dalga sesiyle kuş sesinin birleştiği Fener'e hoşgeldiniz...

Yeşilköy Feneri, İstanbul’un Yeşilköy semtinde bulunan deniz feneridir.
Eski adı Ayastefanos Feneri olan Yeşilköy Feneri, Yeşilköy Burnu üzerinde bulunur. İstanbul’un deniz trafiğindeki emniyeti sağlamak amacıyla Abdülmecid’in isteğiyle Fransız mühendisler tarafından 1856’da taş kule şeklinde yapılan fener, İstanbul’un ilk fenerlerinden biridir. Bekçisi için bir de lojmanı bulunan fenerin yüksekliği 24 m’dir. Fener Marmara Denizi’nden İstanbul Boğazı’na giriş yapacak gemilere yol gösterir ve Yeşilköy önündeki sığlıklardan güvenle geçmelerini sağlar. 15 deniz mili mesafeden görülebilen fener 10 saniyede bir 2 gruplu ışık yayar. Görüş mesafesinin sınırlandığı sisli havalarda 30 saniyede bir sis düdüğü çalan fenerin ışık kaynağı elektrik-asetilenli çakar fenerdir. 1945, 1971 ve 1988’de onarım görmüştür Yeşilköy Feneri, 1945-1988 yılları arasında 3 kez restore edilmiştir.

16. yüzyıldan kalma feneri ve Yeşilkoy deniz kıyılarında yer alan bu keyifli restoran 1972’den beri ilham verici deniz ürünleri sunmaktadır. Davetkar, gayri resmi atmosferi, müthiş şöhretine sahiptir.

Büyüleyici bir deniz kenarı manzarası ve tarihi bir deniz feneri altında… Rahat, iddiasız bir atmosfere sahip zarif bir ortam ve misafirperver… Zahmetsiz, ama kusursuz bir servis … ve tabii ki bunlara yakışır şekilde enfes yemekler … Fener lokantası…. ve muhteşem deneyimi. Şehrin içinde ve kalabalık gürültüsünden sessiz ve huzurlu atmosfere geçiş…

Şefimiz Adem ÇINAR Fener Lokantası’nın eşsiz mutfağını modern ve rafine bir yaklaşımla yorumlayarak, mevsimsel balıkları sürekli olarak geliştiriyor ve Her mevsim yeni kaliteli yemek menüleri ve bahçemizden domateslerimizle muhteşem kahvaltı menümüz sizlerin damak tadına sunuluyor. Fener lokantasında …. Tarihi fenerinin altında nostalj altında eşsiz yeni tatları alacaksınız.

Fener restoran günlük yemek deneyimi tam olarak budur – rahat, sıcak ve her zaman misafirperver.
Özel salonlarımızda isterseniz arkadaşlarınızla, eşinizle, haftalık aile toplantılarınızla ve iş arkadaşlarınızla hem eşsiz tatları tadacak, hem de eşsiz manzara görselliğinde aklınızda kalacak…
“Keşke bundan sadece bir tane daha ısırmış olsaydım” demeni istiyoruz. Ve sonra bir sonraki mezeniz gelir ve aynı şey olur, ama farklı bir şekilde, yepyeni bir lezzet, his ve duygu. Bizim size yaşatmak istediğimiz, kiminle birlikte olduğunuz, neyi yediğiniz ve nerede yediğinizi güzel anımsatmak ve harika tatlar ile bizi hep hatırlamanız olacaktır.